Teleházak: Közösségi hálózatok a változásra hangolva

Virtuális közösségek. Közösségek online. Elektronikus zöldövezetek számítógépes hálózatokból. - Ezek mind az Interneten előforduló meghatározások a teleházakról, telekunyhókról. A teleház egy olyan közösségi vagy helyi találkozóhely, ahol számítógépeket, az internetet és más digitális technológiákat használhat annak érdekében, hogy információs és kommunikációs készségeit fejlessze, tudást adjon a közössége számára annak jobb megélhetéséért. Ezen kívül ez a hely a közösség információ forrása és a kormányzattal való kapcsolattartás és a kormányzati szolgáltatások igénybevételének színtere is.(Teleház menedzser képzés oktatóanyag)

Ismétcsak menjünk vissza a kezdetekhez. Az első teleházak a skandináv országokban jöttek létre valamikor a nyolcvanas években. Ezekben az északi országokban hosszú a tél, nehéz a közlekedés, a települések távol vannak egymástól, egyszóval nehéz volt a kapcsolatteremtés a világgal. S amikor megjelent a telefax meg később az Internet, akkor az ottani civileknek volt egy olyan gondolatuk, hogy legyen a településen legalább egy olyan közösségi hely, ahol az emberek igénybe vehetik mindezeket a szolgáltatásokat.

Ide kell hoznunk a nagyvilágot, ide kell hoznunk mindent, ami szép, ami jó, ami nemes és amit érdemes. (Veres Péter)

Azóta ezekben az országokban már mindenki számára az otthonában is hozzáférhető a szélessávú Internet, nem kell hozzá egy közösségi hely, így hát - hivatásukat betöltvén – az ottani teleházak meg is szűntek. De nem így a náluk kevésbé fejlett országokban. Magyarországon az Internet megjelenésekor és kezdeti elterjedésekor, az ezredforduló körül élte virágkorát a teleház mozgalom. Azóta számuk megcsappant, de azért még mindig vannak számosan. Ezek közül az egyik az Albertirsai (Homokrészi) Teleház. Mi 2000-ben nyitottuk meg Teleházunkat. Kezdetben – az Internetes kapcsolat technikai korlátozottsága miatt – a faluban nyitottuk meg, méghozzá a vasútállomás épületében. Mi voltunk az egyetlen Teleház, amely vasútállomás épületében működött, pedig ezeknek az épületeknek a jórészt központi elhelyezkedése, jó állapota és adottságaik máshol is lehetővé tennék, hogy kocsmán kívül más szolgáltatások is helyet kapjanak bennük.

2004-ben, a Magyar Teleház Szövetség eredményes lobbytevékenysége folytán a teleházak lehetőséget kaptak a közháló hálózathoz való csatlakozásra. Ezzel a lehetőséggel mi is éltünk és azóta Teleházunk a volt Homokrészi tanyasi iskolában működik. Ezzel megintcsak egyedüliek vagyunk az országban, mivel csak a mi Teleházunk működik egy tanyás térség kellős közepén.

Együtt tenni, alkotni, tervezni, nemtől, kortól és vallástól függetlenül.

Mit tettünk eddig? Csak címszavakban: Internet elérést biztosítottunk egy olyan időben, amikor Európában hazánkban voltak a legmagasabbak az Internet díjak és az egész ország az Internetes közösség által kiharcolt 100 forintos éjjeli Internettel internetezett. Hírleveleket szerkesztettünk és nyomtattunk, szórólapokat, névjegykártyákat terveztünk. Helyet adtunk gamer közösségeknek. Résztvettünk az akkor még MATÁV-nak nevezett legnagyobb hazai szolgáltató videochat rendszerének tesztelésében (sajnos a fejlesztést a MATÁV leállította). És nem utolsósorban: a Jászkiséri Teleházzal közösen négy ECDL tanfolyamot bonyolítottunk le, ahol a falu és a környező települések önkormányzatainak dolgozói, diákok és érdeklődők szerezhették meg helyben az ECDL vizsgához szükséges tudást.